понеділок, 16 квітня 2018 р.

«КОЗА-ДЕРЕЗА», дитяча вистава за мотивами опери М. Лисенка

У другий день ІІ міжнародного оперного open air фестивалю OPERAFEST TULCHYN-2018 вперше буде представлена опера для найменших глядачів!

9 червня о 16.00 до вашої уваги дитяча музична вистава «КОЗА-ДЕРЕЗА» за мотивами однойменної дитячої опери Миколи Лисенка.

Режисер-постановник – заслужений артист України Олександр Кузьмин.

Диригент - заслужений діяч мистецтв України Геннадій Муращенко.

Художній керівник постановки – заслужений діяч мистецтв України Олександр Свіньїн.


Виконавці:

артисти Вінницького академічного обласного театру ляльок (директор театру - заслужений працівник культури України Михайло Байдюк), 

хоровий колектив та оркестр Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича (в. о. директора училища – Алла Москаленко).

У спільній постановці вінницьких лялькарів і хорового колективу та оркестру Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича глядачів чекає зустріч не лише із Козою, Лисичкою, Зайцем, Вовком, Ведмедем та Раком, а й із Пасічником - нащадком козака-характерника! 

- Завдяки його дивовижним здібностям, ми і казку цікаву побачимо, і корисний урок отримаємо! – інтригують творці.

Дитяча комічна опера «КОЗА-ДЕРЕЗА» написана 130 років тому, у 1888 році, видатним українським композитором Миколою Лисенко, який став творцем першої дитячої опери не лише в українській музиці, а й загалом у світі! 

Основоположником цього жанру довгий час вважали німецького композитора Е. Гумпердінка з його опусом «Гензель і Гретель», створеним 1893 року. Однак до цього часу Микола Лисенко вже написав три дитячі опери: «Коза-дереза» (1888), «Пан Коцький» (1891), «Зима і весна, або Снігова Краля» (1892). А тому можемо пишатися нашим великим композитором, який створив перші зразки цього жанру, у яких було закладено основи і визначено шляхи формування музично-театрального мистецтва для дітей. 

Микола Лисенко прагнув компенсувати відсутність українського дитячого репертуару і добре розумів, що дітей приваблює сценічне видовище і казковість, саме тому і створив цикл невеликих дитячих опер на основі українських народних казок та обрядів.

Авторкою лібрето, написаного на основі казки про козу-дерезу, стала українська письменниця Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська-Березіна). 

Вперше оперу було поставлено у Києві за участю дітей Миколи Лисенка, Михайла Старицького (троюрідний брат композитора) та їхніх маленьких друзів. 

Костюми й танці для першої постановки допомагала створювати Леся Українка, яка була одночасно режисером, балетмейстером і костюмером дитячих вистав Миколи Лисенка.

У час створення композитором першої дитячої опери майже всі четверо його дітей були дошкільнятами: Катерині було вісім років, Галині – п’ять, Остапу – три, а Мар’яні – рік. 

Відомо, що у першій виставі «КОЗА-ДЕРЕЗА» п’ятирічний Остап співав партію Вовка, а найменша Мар’яна у чотирирічному віці дебютувала у постановці опери «Пан Коцький».

Ще за життя Миколи Лисенка його опери для дітей почали виконувати самодіяльні дитячі колективи. Найбільш репертуарною стала саме «КОЗА-ДЕРЕЗА». Невдовзі після прем’єри ця вистава прозвучала в домі професора Київського університету, доктора загальної історії І. Лучицького, з яким композитор товаришував. 

Також «КОЗА-ДЕРЕЗА» була у репертуарі «Молодого театру», створеного у Києві видатним режисером та актором Лесем Курбасом.

Поширенню опери сприяли і її перші нотні видання. З бібліографії Миколи Лисенка відомо, що за життя композитора клавір цього твору був опублікований тричі: вперше – у Львові в журналі «Дзвінок» (1890), а через рік – окремим виданням. Крім того, ця опера була надрукована у Києві (1896) видавництвом книжкового і музичного магазину Болеслава Корейво. 

У середині ХХ століття дитяча опера Миколи Лисенка отримала сценічне життя на великій професійній сцені – спочатку у Харкові, а потім у Києві. У 1955 році «КОЗА-ДЕРЕЗА» була поставлена на сцені Харківського державного академічного театру опери та балету імені М. Лисенка. Нове лібрето для постановки написав Максим Рильський.

Написана 130 років тому, дитяча опера Миколи Лисенка «КОЗА-ДЕРЕЗА» не втратила своєї актуальності й сьогодні. Це підтверджується її щасливою сценічною долею, про яку свого часу мріяв композитор. Звернений до дітей та юнацтва, цей чудовий веселий твір надає можливість долучити їх до музичного й театрального мистецтва, готувати до розуміння оперних вистав та естетично виховувати нові покоління на найкращих зразках українського фольклору.

Перегляд вистави «КОЗА-ДЕРЕЗА» на фестивалі OPERAFEST TULCHYN-2018 стане незабутньою подією для кожної дитини! 

Опера подарує масу позитивних вражень і навчить, як перемогти гуртом найпідступніших ворогів, вірити в добро і завжди залишатися співчутливим.

Створена для найменших глядачів, опера «КОЗА-ДЕРЕЗА» дозволить їм долучитися до світу музики й полюбити його з дитинства!


Телефони інформаційного центру фестивалю OPERAFEST TULCHYN: (0432) 690-025, (068)49-74-644.

Офіційний сайт фестивалю - http://operafest-tulchyn.blogspot.com

Офіційна група у Facebook - https://www.facebook.com/groups/1680444128916450/

Немає коментарів:

Дописати коментар